Busstidtabeller och linjekartor
Här hittar du tidtabeller och linjekartor för våra bussar. Du kan även använda Gotlands kollektivtrafiks reseplanerare för att hitta din resa. Under sommaren gäller särskild sommartidtabell.
Stadstrafiken i Visby omfattar busslinjerna 1 till 6. Linjerna 1 och 2 ersätts på kvällar och helger av linje 5. Anslutningstrafiken mellan Visby hamnterminal och Visby busstation tillgodoses av linje 6.
Till regionbusstrafiken räknas busslinjerna 10 till 62. Regionbusstrafikens viktigaste knutpunkt är Visby busstation, där det finns bytesmöjligheter till och från Visby stadstrafik samt regionbusstrafikens linjer emellan.
Ändringar i tidtabellen kan göras och den senast gällande versionen publiceras alltid här.
Röd dag och helgdag
Följande dagar trafikeras som en söndag
- Nyårsdagen 1 januari
- Trettondedag jul 6 januari
- Långfredagen
- Annandag påsk
- Första maj
- Kristi himmelsfärds dag
- Nationaldagen 6 juni
- Midsommarafton
- Midsommardagen
- Alla helgons dag
- Julafton 24 december
- Juldagen 25 december
- Annandag jul 26 december
- Nyårsafton 31 december
Ordinarie tidtabeller
Ordinarie busstidtabell gäller från och med söndag 16 augusti 2026 till och med lördag 12 juni 2027.
Vad är nytt i ordinarie tidtabellen för 2026/2027?
Samtliga linjer
Samtliga linjer har fått förskjutna avgångstider då vi ändrat det vi kallar takttid vid Visby busstation från minuterna xx:45 och xx:15 varje timme till xx:30 och xx:00. Det innebär att våra regionbusslinjer ankommer till Visby busstation på minuten xx:25 och avgår xx:35 i stället och våra stadsbusslinjer; framför allt linje 1, avgår xx:30 och xx:00 i stället. Vi gör det som en justering då vi de senaste åren fått in en rad önskemål om detta och vår förhoppning är att tiderna ska passa bättre med framför allt skol- och arbetstider.
Stadstrafiken
Linje 1
Nya avgångstider i båda riktningarna. Linje 1 avgår från Lasarettet varje halvtimme mellan klockan 05:48-17:48 på minuten xx:48 och xx:18. Linje 1 avgår från Pilhagsvägen varje halvtimme mellan klockan 05:45 och 18:15 på minuten xx. Turer via Rådhuset Region Gotland avgår på minuten xx:11 från Pilhagsvägen och turer som inte kör via Rådhuset Region Gotland avgår xx:45 eller xx:15 från Pilhagsvägen.
Den nya förstärkningsturen på eftermiddagar, skoldagar, 1:235, som infördes till tidtabellen 2025/2026 är kvar men har ny avgångstid. Den börjar vid Pilhagsvägen 14:05, med syftet att elever vid Innovitaskolan ska åka med den. Det ska avlasta ordinarie tur 1:135 med avgångstid 14:11 från Pilhagsvägen.
Linje 2
Nya avgångstider i båda riktningarna. Bussar från Sömmerskan (Terra Nova) avgår varje timme från 06:15 -18:15 på minuten xx:15 och från hållplats Östercentrum varje timme mellan klockan 06:00 – 18:00 på minuten xx:00.
Linje 3
Avgår från Visby busstation 06:32 samt därefter 08:35, 10:35, 12:35 och 14:35.
Linje 4.
Avgångar finns från Visby busstation mellan klockan 07:05 och 18:05, på minuten xx:05. Ankomster till Visby busstation mellan klockan 07:25 och 18:25 ankommer på minuten xx:25 och passar med avgångar i både övrig stadstrafik samt regionbusstrafik.
Linje 5
En ringlinje som trafikerar Visbyområdet då övrig stadstrafik inte går; dvs vardagar samt lördagar, söndagar och helgdagar. Passar övergång till/från regionbusslinjerna i riktning från Lasarettet, vid Visby busstation.
Linje 6
Turerna är anpassade så gott det går till färjornas avgångs- och ankomsttider under de perioder då färjorna har samma tidtabell vecka till vecka. Under början av ordinarie tidtabell har färjorna fler avgångar och på olika tider olika dagar, dessa har vi svårt att anpassa vår tidtabell efter. Likadant i samband med olika helger då färjorna har fler avgångar. Måndag till torsdag har vi inga avgångar vare sig i vår stadstrafik eller i vår regionbusstrafik efter 21:35 och därför har vi ingen passning med Destination Gotlands nattfärjor dessa dagar.
Landsbygdstrafiken
För samtliga linjer gäller nya avgångs- och ankomsttider till Visby busstation som en följd av justerad takttid vid Visby busstation. Det innebär att våra regionbusslinjer ankommer till Visby busstation på minuten xx:25 och avgår xx:35 i stället och våra stadsbusslinjer; framför allt linje 1, avgår xx:30 och xx:00 i stället. Vi gör det som en justering då vi de senaste åren fått in en rad önskemål om detta och vår förhoppning är att tiderna ska passa bättre med skol- och arbetstider.
Linje 10
Samtliga turer som trafikerar Burgsvik trafikeras av linje 10. Det innebär fler möjligheter att pendla mellan exempelvis Burgsvik – Klintehamn men även fler turer mellan Klintehamn och Hemse. Det skapar möjligheter att byta buss i Hemse mellan framför allt linje 10 och 11, i båda riktningar med en väntetid på 3-7 minuter i Hemse; lite olika beroende på vilken tur det gäller. Vid vissa tider på vardagar trafikerar även linje 12 Hemse och det går att byta till/från denna linje med 10 minuters väntetid i Hemse.
Linje 20
Trafikerar inte längre Slite. Anslutning till- och från Slite finns i Lärbro med den nya linjen, linje 63.
Linje 22
Har fått utökad trafik på vardagkvällar samt lördagar, söndagar och helgdagar.
Linje 61
Förstärkningsturen som gick från Stenkyrka Austergårds på morgonen klockan 06:53 är indragen då vi ser att det bör räcka med en buss.
Linje 63
Linje 63 är en ny linje som trafikerar sträckan Slite centrum-Lärbro.
På vardagar gäller:
På morgon/förmiddag kan du resa med linje 63 i riktning Slite-Lärbro och byta buss i Lärbro till linje 20 mot Visby, med 5 minuters väntetid samt i riktning från Fårösund – Visby och byta buss i Lärbro till linje 63 mot Slite, med 5 minuters väntetid.
På eftermiddagar/tidig kväll kan du resa med linje 20 i riktning från Visby mot Fårösund och byta buss i Lärbro till linje 63 mot Slite med 5 minuters väntetid.
På lördagar, söndagar och helgdagar gäller:
På morgon/förmiddag kan du resa med linje 63 i riktning Slite-Lärbro och byta buss i Lärbro till linje 20 mot Visby med 5 minuters väntetid.
På eftermiddagar/tidig kväll kan du resa med linje 20 i riktning från Visby mot Fårösund och byta buss i Lärbro till linje 63 mot Slite med 5 minuters väntetid.
Tidtabeller – Visby stadstrafik
Tidtabeller – Regionbusstrafik
Linjekartor
Linjekartor ordinarie trafik
Frågor och svar ordinarie tidtabell
Vem har beslutat om den här tidtabellen?
Ordinarie tidtabell 2026/2027 togs fram av Region Gotlands kollektivtrafikenhet. Den förankrades hos politikerna i kollektivtrafikberedningen i januari 2026 och antogs sedan genom beslut av politikerna i Tekniska nämnden den 15 april i år.
Vad är fördelarna med årets tidtabell jämfört med förra årets?
Vi har gjort flera satsningar i årets tidtabell. Linje 20 kör inte längre via Slite, vilket minskar restiden för resor från Fårösund och Lärbro till Visby och omvänt med 15-20 minuter. Vi har även nästan fördubblat antalet avgångar på linje 22 på vardagar, samt infört helgtrafik på linje 22. Dessutom har vi infört en ny linje, linje 63, mellan Slite och Lärbro som har anslutning till linje 20 i Lärbro. En annan förbättring en annan förbättring för resenären är att linje 10 nu har 8 minuter kortare restid mellan Burgsvik och Visby än tidigare.
De nya busstiderna passar sämre med mina arbetstider
Det är tyvärr mycket svårt för oss att tillgodose alla olika varianter på arbetstider som man kan tänkas ha. Med det antal fordon och den budget vi har idag så har vi inte möjlighet att köra fler avgångar än vi gör, och då är en avgång i timmen för stomlinjerna det vi maximalt klarar av. Därför måste vi prioritera vid vilka tidpunkter vi ska ha avgångar, och utgångspunkten är då att göra det så bra som möjligt för så många som möjligt. Det innebär i praktiken tätare avgångar i rusningstid (06-09 samt 14-18 på vardagar) och glesare mellan avgångarna under andra tider.
Vi anser att det är bäst att regionbussarna ankommer till Visby busstation på minuttal 25 eftersom det då ger tid för arbetspendlare som börjar hel timme, vilket är vanligast, att byta till stadsbuss, gå eller cykla till sitt arbete. När bussarna tidigare ankom på minuttal 40 fick vi in synpunkter på att man fick svårt att hinna detta. Ankomst- och avgångstiderna från Visby busstation påverkar sedan ankomst- och avgångstider på resten av ön eftersom i princip alla linjerna startar eller slutar vid Visby busstation.
Varför trafikerar linje 20 inte hållplatserna Ytlings och Spillings på Othemsvägen längre?
Det här är en konsekvens av en satsning vi har gjort på linje 20 och 22, där alla avgångar på linje 20 nu kör raka vägen mellan Fårösund och Visby, utan omvägen via Slite. Detta sparar 15-20 minuter per avgång för resande mellan Fårösund/Lärbro och Visby eller omvänt. I samband med det har vi också utökat trafiken på linje 22, framför allt på kvällar och helger, och infört linje 63 så att man även i fortsättningen kan åka mellan Slite och Lärbro.
Dock drabbar det hållplatserna Ytlings och Spillings på Othemsvägen, som nu läggs ned. Ytlings hade bara 0.3 resenärer per dag år 2025, och Spillings hade 0.8 resenärer per dag. Spillings resenärer hänvisas numera till hållplats Slite Närs, som ligger cirka 350 meter bort. I och med det mycket låga antalet resenärer är det tyvärr inte försvarbart att trafikera hållplatserna med linjetrafik, och framför allt inte om det innebär en förlängning av restiden för alla de som reser mellan Fårösund, Lärbro och Visby varje dag.
Är det möjligt att sätta in en extra avgång?
Nej, i dagsläget är det inte det. Med tidtabellen för 2026/2027 kör vi precis så mycket trafik som vi klarar av med de bussarna vi har tillgängliga och som håller sig inom den budget vi har. Det går alltså inte att utöka antalet turer. Det är politikerna i regionfullmäktige som avgör hur mycket av skattepengarna som ska användas till kollektivtrafik, och det behövs mer resurser om vi ska kunna köpa in fler bussar och köra fler turer.
Vi håller dock just nu på att planera hur regionbusslinjenätet ska se ut på längre sikt, och nuvarande plan är att utöka trafiken på många linjer så att man i framtiden kommer få fler avgångar att välja på.
Vad gör ni för att lösa problemen som uppstått med avgångstiderna vid skolorna?
Vi har justerat avgångstiderna vid Wisbygymnasiet på eftermiddagen så mycket det går just nu. Dessa justeringar kommer genomföras måndag 24 augusti och göra så att avgångstiderna från Wisbygymnasiet för linje 11, 20, 22, 41, 61 och 62 kommer flyttas från 15:30 till 15:35. Mer är tyvärr inte möjligt att justera med kort varsel. Vi ser även över de frågor vi får in angående andra skolor, om vi kan justera avgångstider vid dessa skolor också.
Anledningen till att det inte är möjligt att justera tiderna vid Wisbygymnasiet mer med kort varsel är att bussarna som används till att köra de turerna sedan används till andra turer direkt efteråt, vilket gör att man får följdeffekter om man justerar avgångstiderna vid Wisbygymnasiet för mycket. Ska det justeras mer så måste alltså fler avgångar ändras, vilket kommer påverka hela linjenätet och även kräva större förändringar av förarnas scheman.
Med det sagt så jobbar vi tillsammans med skolorna på en mer långsiktig lösning parallellt med att vi försöker lösa de akuta problemen.
Varför blir ankomsttiden till Wisbygymnasiet så tidig på morgonen?
Detta är också en konsekvens av att vi nu tidigarelagt tiderna med 15 minuter i hela linjenätet (se fråga ”varför har avgångstiderna tidigarelagts med ungefär 15 minuter i årets tidtabell?” för mer detaljerat förklaring). Ankomsttiden blir som tidigast för de linjerna som trafikerar södra delen av ön, med andra ord linje 10, 12 och 51, då de passerar gymnasiet före de ankommer Visby busstation, medan övriga regionbusslinjer ankommer gymnasiet efter att de ankommit Visby busstation.
Hur kan det komma sig att bussarna lämnar Wisbygymnasiet 15:30 när skolan också slutar 15:30?
Detta blev en konsekvens av att vi tidigarelagt avgångstiderna vid Visby busstation, vilket gjorde att även avgångstiderna vid Wisbygymnasiet tidigarelades med 15 minuter (se fråga ”varför har avgångstiderna tidigarelagts med ungefär 15 minuter i årets tidtabell?” för mer detaljerat förklaring).
Detta håller nu på att korrigeras, så att turerna på linje 11, 20, 22, 41, 61 och 62 får avgångstid 15:35 från Wisbygymnasiet, medan turerna på linje 10, 12 och 51 även fortsatt kommer ha avgångstid 15:40 från Wisbygymnasiet. Vi ser också över möjligheterna att senarelägga avgångstiderna från Wisbygymnasiet ytterligare.
Varför har avgångstiderna tidigarelagts med ungefär 15 minuter i årets tidtabell?
Detta har sin förklaring i att vi har så kallad taktfast tidtabell på Gotland. Tanken är att så många regionbusslinjer som möjligt ska ankomma Visby busstation samtidigt och därefter avgå Visby busstation 10 minuter senare i motsatt riktning, på samma minuttal varje timme. Det gör det dels enklare att byta mellan linjer i Visby, om man exempelvis vill resa mellan Hemse och Slite, och det gör det också enklare att komma ihåg avgångstiderna. I år har vi tidigarelagt ankomsttiden till Visby busstation från minuttal 40 varje timme, till minuttal 25. Exempelvis ankommer linje 11 nu 06:25, 07:25, 08:25, o.s.v.
Vi gjorde det här eftersom vi tidigare har fått klagomål på att man inte hann till sitt arbete, som för de flesta börjar hel timme, när bussen ankom på minuttal 40. Nu har man alltså 15 minuter extra på sig att exempelvis byta till stadsbuss, gå eller cykla till sitt arbete. Vi gjorde det också som en förberedelse för det nya stadslinjenätet som vi planerar införa nästa sommar. Då förväntar vi oss att fler resenärer kommer göra det här bytet mellan regionbuss och stadsbuss vid busstationen.
Kontakta oss
Hjälpte informationen på sidan dig?
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 1 september 2026
