Ny representant tar plats i medborgarstolen
Den sjätte personen att sitta i Energicentrums medborgarstol är nu framröstad. Petra Schnell från Eke blir gotlänningarnas nästa representant. Lär känna henne här.
Stort grattis! Vem är Petra Schnell?
– Tack, jag är en snart 70-årig kvinna som bor i Eke, jag flyttade hit från Berlin 1995. Först var jag sommargotlänning i tio år, men sedan har jag bott 30 år på Gotland och arbetat som fysioterapeut inom regionen. Numera är jag pensionär och bland annat aktiv inom miljö- och klimatrörelsen och i min omedelbara närhet i hembygdsföreningen. Sedan jag blev pensionär har jag mer tid för det och är också mycket intresserad av Gotlands kultur och historia, filosofi, idéhistoria och politik.
Hur fick du reda på att du kunde söka platsen i medborgarstolen?
– Det har jag vetat länge, eftersom jag känt till Energicentrum sedan vi ute i Eke startade ett energisamarbete med hjälp av Leader Gute, en förstudie. Då träffade vi Energicentrums Magnus, han är teknisk projektledare.
Vad i energiomställningen är det som engagerar dig allra mest? Och varför?
– För mig är det en demokratisk fråga, jag vill gärna vara delaktig – inte bara betala elräkningar. Enskilda medborgare kan samarbeta när det gäller energifrågor och energiproduktion, vi kan göra oss mindre beroende och vi kan på så sätt också spara pengar. Medborgarkraft och möjlighet att påverka är viktigt. Det går att begränsa makten storbolag och andra har, men jag ser inte att det sker nu.
Favoritmusik?
– Två favoriter; Rameau med stycket Les Sauvages gör mig glad och av aktuell anledning Green Days låt American idiot.
Bästa boken?
– Här vill jag tipsa om Patrik Svenssons Ålevangeliet och T-C Boyle som skrivit Blue Skies.
Vad gör du helst på fritiden?
– Jag har ett stort hus, så på vinterhalvåret är det alltid något renoveringsprojekt och sen läser jag mycket. På sommarhalvåret är jag i trädgården nästan jämt.
Dold talang? Något få vet om dig?
– Jag spelar Wordfeud, om någon vill utmana mig så heter jag Pasolini!
Något smultronställe här på Gotland, som du vill dela med dig av?
– Fler skulle uppsöka Eke med omnejd, och den obebyggda kuststräckan mellan Grötlingbo och Rone. Här finns projektet ”Arkeologi i strandkanten” med fynd sedan järnåldern och längs vandringsled går det att ta del av information genom att läsa av QR-koder.
Välkommen Petra! Vill du få kontakt med henne, hör av dig till oss så förmedlar vi kontaktuppgifter.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 17 april 2026